Posiadanie własnego biznesu to nie tylko oferowanie i dostarczanie atrakcyjnego produktu lub usługi. Żeby móc sprostać wszystkim wyzwaniom związanym z prowadzeniem własnej działalności, przedsiębiorca musiałby być ekspertem w wielu bardzo różnych dziedzinach. Ponieważ w rzeczywistości nie jest to możliwe, powinien zainteresować się usługami z zakresu doradztwa biznesowego.

Usługi doradcze kierowane są zarówno do początkujących przedsiębiorców, jak i bardziej rozwiniętych firm, zwłaszcza tych, które chciałyby lepiej wykorzystać swój potencjał wewnętrzny i szanse rozwojowe. Choć decydują się na nie przede wszystkim duże przedsiębiorstwa, mogą okazać się one również przydatne dla podmiotów działających na mniejszą skalę. Wyjaśniamy, na czym polega doradztwo biznesowe i jak można skorzystać z niego całkowicie bezpłatnie.

Co to jest doradztwo biznesowe?

Celem współpracy z ekspertami z zakresu doradztwa biznesowego jest szeroko rozumiana poprawa funkcjonowania przedsiębiorstwa. Przeprowadzony przez nich audyt w firmie pozwala poznać jej silne i słabe strony, a następnie opracować skuteczne sposoby rozwiązania istniejących problemów. Po wykonaniu złożonego, wieloaspektowego badania sytuacji w organizacji, przygotowywany jest plan jej dalszego rozwoju. W efekcie wdrażane są działania, które mają na celu usprawnić między innymi: komunikację wewnętrzną i zewnętrzną podmiotu, zarządzanie operacyjne czy też strategię marketingową. Pozwalają one również polepszyć sytuację finansową firmy oraz rozwinąć jej sprzedaż.

Doradztwo biznesowe – warte swojej ceny

Żeby przedsiębiorstwo mogło dobrze prosperować, potrzebuje wsparcia specjalistów z różnych dziedzin. Dlatego powinno rozważyć nawiązanie współpracy w ramach usług doradztwa biznesowego, zapewniając sobie w ten sposób dostęp do kompleksowego wsparcia na wielu płaszczyznach funkcjonowania. Doradcy pomagają opracować plan i kosztorys przedsięwzięć, ograniczyć ryzyko finansowe czy też tworzyć efektywnie działające działy księgowe i kadrowe. Choć wszystko to wiąże się z dodatkowymi kosztami, to jednak na zwrot takiej inwestycji zwykle nie trzeba długo czekać.

Kto i jak może skorzystać z bezpłatnych usług doradczych?

Usługi doradztwa biznesowego nie są dostępne wyłącznie dla firm dysponujących większymi zasobami pieniężnymi. Wszystko za sprawą między innymi takich programów rządowych jak: Pierwszy biznes – wsparcie w starcie, który jest kierowany do osób rozpoczynających przygodę z prowadzeniem działalności gospodarczej. Dzięki niemu mogą one bezpłatnie skorzystać z usług doradztwa, a także wziąć udział w szkoleniach z zakresu księgowości, przepisów prawnych, przedsiębiorczości, marketingu czy strategii rozwoju firmy. Poza tym mogą też skorzystać z pożyczki na otwarcie działalności o preferencyjnym oprocentowaniu. Program jest zarządzany przez Bank Gospodarstwa Krajowego, natomiast usługi doradztwa biznesowego i szkolenia realizują pośrednicy finansowi, przy współpracy z uczelniami, akademickimi inkubatorami przedsiębiorczości czy centrami doradczymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *