Codziennie wyrzucamy do śmieci kilka plastikowych reklamówek, opakowań po produktach spożywczych i przynajmniej jedną butelkę. W jednych domach można zauważyć kilka kubłów na śmieci, w drugich tylko jeden. W szkołach nauczyciele uczą o segregacji śmieci, ale czy jesteś świadomy co czyha na Ciebie we własnym zaciszu domowym?

Co to jest odpad niebezpieczny?

Definicja mówi, że jest to każda substancja, która może stać się zagrożeniem dla ludzi i środowiska. Odpowiednie zarządzanie gospodarką odpadów niebezpiecznych jest kluczowe dla właściwego funkcjonowania naszego ekosystemu. Dlaczego więc nadal tak wielu ludzi nie zwraca uwagi na kubły różnego koloru i wrzuca wszystko do jednego worka?

Pytanie to nurtuje wielu. Przecież to nie wymaga wielkiego wysiłku, aby oddzielić plastiki od papieru i szkła. Jedyne co przychodzi na myśl, to po prostu wygoda. Ludzie w obecnych czasach chcą mieć wszystko podane na tacy. Bez najmniejszego wysiłku z ich strony. Niestety taka postawa nie może być akceptowana, jeśli mówimy o naszym zdrowiu. Odpady niebezpieczne w Twoim domu zagrażają nie tylko Tobie, ale i wszystkim mieszkańcom Twojego domu. Twoim dzieciom, zwierzętom, a nawet Twoim ukochanym roślinom.

Czymże są te wspominane niebezpieczne odpady?

Wymienić można wiele, a te najważniejsze to:

  • leki o przeterminowanej dacie ważności
  • zużyte baterie
  • niedziałające żarówki
  • pozostałości po remoncie tj resztki farb, klejów
  • nieodpowiednio przechowywane środki ochrony roślin
  • zepsuty sprzęty elektryczny i elektroniczny

Pomyśl o wszystkich starych telefonach komórkowych, które trzymasz ukryte głęboko w szufladzie. Pomyśl o resztkach farb z remontu i kleju do tapet, który zalega w piwnicy. Pomyśl o starym teleskopowym telewizorze, który zaniosłeś na strych. Te rzeczy w 99% nigdy nie zostają użyte. Ludzie zostawiają je „na wypadek”, gdyby kiedyś mogły się przydać. Ale zdradzę Ci sekret. One nigdy już się nie przydadzą. Zapewniam Cię. Jedyne co „zyskujesz” trzymające te odpady niebezpieczne w Twoim domu to możliwość pogorszenia Twojego środowiska i zdrowia. Jest wiele możliwości, gdzie można się pozbyć niechcianych rzeczy. Przeterminowane leki są przyjmowane w aptekach. Sprzęt elektroniczny w specjalnych skupach. Jest wiele opcji, trzeba tylko chcieć posprzątać swoje życie ze staroci i niebezpiecznych produktów, które tylko zatruwają nasze piękne otoczenie.

Zrównoważony rozwój – co to jest?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *