Zarejestrowanie numeru może brzmieć jak konieczność przeprowadzenia żmudnych formalności. Nie jest to jednak czynność skomplikowana i można ją przeprowadzić nawet online. Obowiązek rejestracji karty SIM został wprowadzony na mocy ustawy antyterrorystycznej.

 

Rejestracja numeru

 

Rejestracja karty SIM to obowiązek każdego użytkownika. W abonamencie rejestracja jest dokonywana automatycznie w momencie podpisania umowy, natomiast w ofertach prepaid często należy dokonać rejestracji samodzielnie. Niezarejestrowana karta SIM zostanie zablokowana, przez co niemożliwe będzie wykonywanie i odbieranie połączeń oraz wysyłanie i odbieranie wiadomości, natomiast czas ważności konta będzie biegł normalnym trybem. Jeżeli przed wygaśnięciem ważności karty SIM numer nie zostanie zarejestrowany po czasie określonym przez operatora, wróci on do bazy wolnych numerów.

 

Gdzie i jak zarejestrować kartę SIM?

 

Numer można zarejestrować w wielu placówkach stacjonarnych, m. in. salonach operatorów sieci komórkowych, na Poczcie, w bankach, kioskach Ruchu, w sklepach ze sprzętem elektronicznym oraz w punktach partnerskich operatorów. Listy takich miejsc można znaleźć na stronach internetowych większości dostawców usług telekomunikacyjnych. Ponadto rejestracji dokonuje się również online np. na stronie swojego operatora lub telefonicznie kontaktując się z biurem obsługi klienta. W każdym przypadku potrzebne są następujące informacje: imię, nazwisko i pesel osoby rejestrującej numer oraz kod PUK i cztery ostatnie cyfry kodu znajdującego się na karcie, z której wyłamana została karta SIM. Obcokrajowcy dodatkowo muszą okazać paszport lub kartę pobytu.

 

Finalizacja rejestracji dokonywanej online lub telefonicznie musi zostać potwierdzona odręcznym podpisem rejestrującego. W tym wypadku konieczne jest potwierdzenie tożsamości w obecności kuriera, który dostarczy dokumenty pod wskazany w formularzu rejestracyjnym adres.

 

Jak sprawdzić czy numer jest zarejestrowany?

 

Możliwości sprawdzenia czy karta SIM jest zarejestrowana jest kilka. Można wysłać SMS-a pod numer podany na stronie operatora. W odpowiedzi otrzymuje się wówczas potwierdzenie, że numer jest już w bazie lub instrukcję jak zarejestrować kartę SIM. Innym sposobem jest zadzwonienie do biura obsługi klienta swojego operatora.

 

Należy pamiętać, że niezarejestrowanego numeru nie można też przenieść do innej sieci, taki transfer zawsze wiąże się z koniecznością rejestracji karty SIM.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *