Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) pojazdów mechanicznych ochrania interes zarówno osoby ubezpieczonej, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Wysokość składki OC uzależniona jest od wielu czynników, w tym m.in. od posiadanych zniżek za bezszkodową jazdę. Istotny jest również wiek kierowcy i jego doświadczenie za kółkiem, a także parametry ubezpieczanego pojazdu – marka, rok produkcji, pojemność silnika i liczba przejechanych kilometrów. Wpływ na koszt ubezpieczenia OC ma także wybór towarzystwa ubezpieczeniowego.

Ubezpieczenie OC dla właścicieli pojazdów mechanicznych jest obligatoryjne. Za brak ważnej polisy grożą wysokie kary finansowe – od 800 do 4000 zł.

 

Wybór towarzystwa ubezpieczeniowego

Bardzo duży wpływ na koszt polisy OC – ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej ma wybór towarzystwa ubezpieczeniowego. Różnice w cenie poszczególnych firm mogą wynosić nawet kilkaset zł. Przyczyną tych rozbieżności jest to, że nie ma uogólnionych przepisów, dotyczących obliczania wysokości składki OC – każde z towarzystw ubezpieczeniowych ustala je indywidualnie. Z tego powodu przed ubezpieczeniem swojego samochodu warto porównać dostępne na rynku oferty. Zadanie to mogą ułatwić porównywarki internetowe oraz kalkulatory składek OC.

 

Tanie ubezpieczenie OC – rodzaje zniżek

Największe zniżki można otrzymać za bezszkodową jazdę, jednakże ich system naliczania różni się w zależności od wewnętrznych ustaleń towarzystw ubezpieczeniowych. Z reguły za każdy rok bezszkodowej jazdy można liczyć na 10% zniżki, jednakże maksymalnie można mieć 60-70% zniżek. Nie oznacza to jednak, że każdy kierowca po kilku latach bezszkodowej jazdy zapłaci tyle samo za ubezpieczenie OC. Wysokość składek tej polisy uzależniona jest również od wieku właściciela pojazdu i jego stażu za kierownicą. Zwykle bardziej doświadczony kierowca może liczyć na najkorzystniejszą ofertę.

 

Polisa OC a parametry pojazdu

Duży wpływ na wysokość ubezpieczenia OC mają również parametry techniczne pojazdu, a dokładniej: marka i model, rok produkcji, typ nadwozia, rodzaj paliwa, pojemność i moc silnika. Znacząca jest również liczba przejechanych kilometrów. Na tanie OC mogą liczyć właściciele samochodów nie nadmiernie wyeksploatowanych, stosunkowo nowych (wyjątkiem są auta luksusowe) z małą pojemnością silnika, niepozwalającą na rozwinięcie niebezpiecznej prędkości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *