Innowacyjne systemy magazynowe sprzyjają efektywnemu wykorzystaniu przestrzeni. Składają się na nie w głównej mierze regały: paletowe, przesuwne i przejezdne. Wybór typu regałów powinien być podyktowany rodzajem przechowywanego towaru, a także dostępnym metrażem powierzchni magazynowej.

Zagospodarowaniem przestrzeni magazynowej zajmują się wyspecjalizowane firmy. Warto skorzystać z ich oferty, ponieważ wówczas mamy gwarancję maksymalnego wykorzystania dostępnego metrażu, co jest częstym problemem magazynów i innych miejsc, w których składowane są towary.

 

Regały przejezdne

Regały przejezdne to modułowe systemy półkowe, które zostały stworzone z myślą o składowaniu towarów o dużej masie. Sprawdzą się one w głównej mierze w magazynach, w których przechowywane są jednorodne produkty o dużej masie i liczebności. Regały te polecane są w głównej mierze do małych magazynów. Wykorzystywane są one przede wszystkim w branży spożywczej, a zwłaszcza do przechowywania produktów sezonowych np. owoców. Regały przejezdne obsługiwane są przez wózki widłowe czołowe oraz wózki widłowe boczne. Ich podstawową zaletą jest możliwość załadowania towarów z obu stron. Poza tym regały te są dobrą opcją dla przedsiębiorców, preferujących magazynowanie kompaktowe.

 

Regały paletowe

Wyróżnia się cztery typy regałów paletowych – mowa tu o:

  • regałach wjezdnych, które przeznaczone są do przechowywania towarów o długiej dacie przydatności,
  • regałach przesuwnych paletowych, które służą do przechowywania niejednorodnych towarów,
  • regałach rzędowych (standardowych), które są najtańszą opcją spośród wszystkich typów regałów paletowych. Ich wadą jest niemożność rozdzielenia strefy załadowczej i wyładowczej,
  • regały paletowe przepływowe, które umożliwiają utworzenie strefy załadowczej i wyładowczej.

 

Regały przesuwne

Regały przesuwne to inaczej regały mobilne, których podstawową zaletą jest łatwy dostęp do magazynowanych produktów. Montowane są one na specjalnych szynach, które poruszają się na podstawach. Zwykle są to wagoniki, które wprawiane są w ruch za pośrednictwem silników elektrycznych. Regały mobilne zazwyczaj sterowane są przez pilota, zarządzanego przez system komputerowy. Sprawdzą się one w miejscach, w których istnieje konieczność przechowywania bardzo dużej liczby towarów. Mowa tu głównie o muzeach i archiwach, bowiem w tych miejscach bardzo ważne jest maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

 

Zobacz również: Jaki wózek widłowy kupić

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *