Dobrze wykonana izolacja cieplna budynku wpływa między innymi na jego zapotrzebowanie energetyczne. To z kolei przekłada się na koszty jego utrzymania. Dlatego do ocieplenia budynku warto zastosować materiały wysokiej jakości, takie jak np. szklana wełna mineralna. Co to takiego i czym charakteryzuje się ten materiał?

Czym jest szklana wełna mineralna?

Wełna mineralna dostępna jest w kilku wariantach. Jednym z nich jest wełna szklana. Jest to materiał, który charakteryzuje się właściwościami termoizolacyjnymi, a także akustycznymi. Z tego powodu produkty takie jak wełna Ursa wykorzystywane są nie tylko do izolacji cieplnej stropów, ale także do wygłuszania ścian działowych w poszczególnych pomieszczeniach.

Wełna izolacyjna tego typu produkowana jest na bazie piasku kwarcowego z dodatkiem stłuczki szklanej w procesie wytapiania w temperaturze ok. 1000℃. W zależności od tego, jakimi dokładnie właściwościami ma cechować się wełna, dodawane są do niej domieszki dolomitu, wapienia lub gabro. Charakterystyczna faktura wełny mineralnej powstaje w wyniku rozwłókniania roztopionej bazy szklano-mineralnej. W końcowej fazie produkcji do włókien dodawane są lepiszcza.

Jakie właściwości ma szklana wełna mineralna?

Wełna izolacyjna ceniona jest przede wszystkim ze względu na właściwości termoizolacyjne. Istotne jest to, że w okresie grzewczym doskonale utrzymuje ciepło wewnątrz pomieszczeń, a latem sprawia, że panuje w nich przyjemny chłód.

Kolejną docenianą właściwością wełny mineralnej jest wysoka izolacja akustyczna pozwalająca na wyciszenie poszczególnych pomieszczeń przed niechcianymi hałasami z zewnątrz czy z innych części domu. Ma to szczególne znaczenie przy wnętrzach takich jak pokoje dziecięce, sypialnie czy domowe gabinety.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną bardzo ważną właściwość wełny szklanej. Materiał ten jest odporny na działanie wysokich temperatur i uznawany jest za produkt niepalny (klasa odporności na ogień A1). Oznacza to, że w budynkach ocieplonych tym materiałem znacznie zmniejsza się ryzyko szybkiego rozprzestrzenienia się pożaru, gdy nastąpi zaprószenie ognia. Co więcej, wełna mineralna jest odporna na działanie wilgoci i rozwój mikroorganizmów, a jednocześnie jest paroprzepuszczalna.

Zastosowanie wełny mineralnej

Z uwagi na to, że wełna mineralna dostępna jest w szerokiej gamie produktów (m.in. jako płyty izolacyjne, taśma izolacyjna czy mata izolacyjna w rolce), znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie. Stosuje się ją przede wszystkim do ocieplania dachów i stropów o różnej konstrukcji. Może być również stosowana do ocieplania ścian. Szczególnie chętnie wykorzystuje się ją do tworzenia izolacji cieplnej ścian w domach budowanych w technologii szkieletowej. Z powodzeniem można ją zastosować także w przypadku ścian dwu- i trzywarstwowych. Twarde płyty z wełny mineralnej mogą być również wykorzystane do wykonania izolacji podłogi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *