Dbanie o środowisko to coraz głośniejszy temat. Małe kawiarnie i puby stopniowo rezygnują z użycia słomek a duże marki takie jak Ikea wprowadzają do swoich struktur zrównoważony rozwój. A jak my we własnych gospodarstwach możemy przyczynić się do ochrony naszej planety? Między innymi segregując odpady. I tutaj pojawia się problem. W jaki sposób to robić? Jakie kosze na śmieci wybrać? Co zrobić z nimi później? Poniżej odpowiedzi na te nurtujące kwestie.

Jak segregować odpady?

W idealnym świecie, każda kategoria odpadów powinna być zbierana osobno. Jednak nie jesteśmy robotami i segregacja odpadów powinna być dla nas jak najprostsza, zajmująca minimalną ilość czasu oraz najbardziej efektywna. Dlatego propozycje są dwie. Pierwszą z nich jest podział na odpady suche odpady przeznaczone do segregacji oraz na odpady zmieszane. W pierwszej kategorii powinny się znaleźć czyste i suche pojemniki szklane, butelki i opakowania plastikowe, nakrętki, aluminiowe puszki oraz wszelkiego rodzaju folie. Tak wybrane odpady trafią do sortowni, tam będą podzielone na odpowiednie kategorie, a następnie poddane recyklingowi. W drugim pojemniku powinny się znaleźć wszelkie odpadki organiczne, takie jak resztki posiłków, obierki oraz inne śmieci jak papier, trwale złączone ze sobą tworzywa sztuczne (np. kartony po mleku) albo takie których nie ma możliwości wyczyścić. Opcją bardziej wymagającą jest podział na 3 rodzaje odpadów. Do dwóch koszy można dodać kompostownik. Należy wrzucać do niego odpady organiczne roślinne. Te po upływie odpowiedniego czasu, będą mogły posłużyć jako nawóz do domowych roślin. Ta opcja to nie tylko dbanie o środowisko, ale również oszczędność i korzystanie z naturalnych darów natury.

Na co zwrócić uwagę wybierając kosze do segregacji?

Kosze do segregacji odpadów powinny przed wszystkim być praktyczne. Co to znaczy? Mieć odpowiednią wielkość – nikt nie lubi codziennego wyrzucania śmieci, wybierając kosz warto wybrać taki, który pomieści więcej niż dwa papierki. Co za tym idzie – zużyjesz mniej worków. Kolejną sprawa to szczelne zamknięcie. Jeśli nie będziesz wyrzucać śmieci codziennie, mogą one przybierać mało przyjemny zapach. Z tego względu upewnij się przed zakupem, że każdy kosz posiada przykrywkę oraz nie przepuszcza przykrych zapachów. Trzeci aspekt to wyraźne oznaczenie co należy wyrzucać do danego pojemnika. Pozwoli to uniknąć pomyłek zarówno przez zapominalskich domowników jak i gości, którzy jeszcze nie zainteresowali się segregacją. W ten sposób ochrona środowiska nie tylko nie utrudni nikomu życia, ale również szybko stanie się codziennością.

Zrównoważony rozwój – co to jest?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *